Çarşamba, Mayıs 29, 2013

Hırvatistan Vizesi Nasıl Alınır?

BİREYSEL BAŞVURU VİZE PROSEDÜRÜ

01.04.2013 TARİHİNDEN İTİBAREN HIRVATİSTAN CUMHURİYETİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLARINA VİZE UYGULAMAYA BAŞLAYACAKTIR.

Hırvatistan Cumhuriyeti Vize başvurusu için gerekli evrak listesi aşağıdaki gibidir:

        1. Dikkatlice ve tamamı büyük harflerle doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış başvuru formu (aşağıdaki web adresinde formu bulabilirsiniz.)


       2. Başvuru sahibinin pasaportunun kimlik bilgilerinin bulunduğu ve imzasının olduğu sayfaların fotokopisi

      3. Başvuru sahibinin pasaportunun vize veya oturma izinlerinin bulunduğu önemli sayfalarının fotokopisi

      4. 35x45 mm boyutlarında ve altı aydan eski olmayan bir adet BİYOMETRİK fotoğraf (Fotoğrafta yüzün tamamı ve alnın gözükmesi gerekmektedir.)

      5. Tüm seyahat süresini kapsayan, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30000 € teminat tutarında bir seyahat sağlık sigortası.

      6.Turistik seyahatler için acenta voucher’ı veya otel rezersvasyonu

       Konaklama günlük kiralık dairelerde yapılacaksa rezervasyonla beraber, bu dairelerin turistik konaklamalar için tescil edildiğine dair yerel otoritelerce verilen iznin eklenemesi gereklidir.

    7. Garanti Mektubu –Garanti Mektubu veya voucher’ın orjinalinin diğer belgelerle birlikte Başkonsolosluk’a sunulması veya Başkonsolosluk adresine gönderilmesi gerekmektedir.

a). Özel ziyaretler için-Özel kişi garanti mektubunun Hırvatistan Cumhuriyeti'nde yetkili noter tarafından onaylanmış olması gerekmektedir. (Mektup formu için aşağıdaki web adresini kullanınız.)


       b). İş ziyaretleri için-Garanti mektubu garantörü temsile yetkili kişi tarafından imzalanıp firma kaşesi ile kaşelenecektir. (Mektup formu için yukarıdaki web adresini kullanınız.)


      Ek olarak, garantör –tüzel kişi-garanti mektubuna likiditesini kanıtlayan belgeyi ekleyecektir.(“Bon 1”, “Bon 2”, ti   caret                            mahkemesi tarafından tasfiye işlemleri olmadığına dair belge vb.)

        İş ziyaretleri için vize başvurusunun yapıldığı diplomatic misyon garanti mektubunun bir kopyasını dosyada tutacaktır.

        GARANTİ MEKTUBU SADECE ÖZEL KİŞİ YANINDA KALINACAKSA VE İŞ AMACIYLA HIRVATİSTAN'A GİDİLECEKSE GEREKLİDİR.
    8. Voucher veya garanti mektubu olmayan ziyaretçilerin, Hırvatistan Cumhuriyeti'nde kalacakları süre boyunca günlük 100 Euro'ya sahip olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir. (kredi kartları , banka hesap ekstreleri veya nakit)

       Vocuher veya garanti mektubu olan ziyaretçilerin,  Hırvatistan Cumhuriyeti'nde kalacakları süre boyunca günlük 50 Euro'ya sahip olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir. (kredi kartları , banka hesap ekstreleri veya nakit)

        9.   Başvuru sahibinin Hırvatistan Cumhuriyeti’ne gidiş ve Hırvatistan Cumhuriyeti’nden dönüş biletinin fotokopisi (uçak bileti, otobüs, tren veya gemi bileti)

        10. Başvuru sahibinin sürekli işine dair belgesi
        Çalışanlar için; İşveren Yazısı:
        Görevi, işe başlama tarihi, maaş tutarı, izin süresi içeren antetli kağıda imzalı ve kaşeli belge
        Emekliler için; Emekli maaşını gösterir belge
        Öğrenciler için; Öğrenci belgesi
        Çalışmayan başvuru sahipleri için; Eşinin gelirini veya Türkiye’de gelirini gösteren herhangi bir belge

11. Vize başvurusu için yapılmış ödeme dekontu (banka havalesi ile) Vize ücretinin ödendiğine dair dekontu olmayan başvuru sahibinin başvurusu işleme konmayacaktır.

Vize Ücreti:
Normal Prosedür: 35 EURO kişibaşı (en az 5 iş günü ile bir ay arasında sürmektedir)
Hızlı Prosedür:    69 EURO  kişibaşı (3 işgününe kadar sürmektedir)

Başvuru evrakları başvuru sahibi olmadan posta ile yollanmış ise, başvuru prosedürü sonlandıktan sonra şahsen Başkonsolosluk'a gelecektir ve postayla daha önce yollanan belgelerin orjinalini getirecektir.

Istanbul'daki Hırvatistan Cumhuriyeti Başkonsolosluğu Vize Bölümü'nün çalışma saatleri
haftaiçi 09:00-12:00 arasıdır. Hırvat ve Türk resmi tatillerinde Başkonsolosluk ve vize bölümü kapalıdır.

POSTA İLE PARA YOLLAMAYINIZ
Vize başvuru ücretlerinin banka havalesi yapılması gerekmektedir. (sadece EURO)
İstanbul’daki Hırvatistan Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’na ait hesap bilgileri aşağıdaki gibidir:
Banka Adı :TURKIYE IS BANKASI A.S
Hesap Adı (Alıcı):THE CONSULATE GENERAL OF THE REPUBLIC OF CROATIA
IBAN No: TR50 0006 4000 0021 0113 3202 27
Hesap No:1011 3320227
SWIFT Kodu:ISBKTRIS
Şube Kodu:1011 BEYOGLU
Banka Adresi:TURKIYE IS BANKASI A.S BEYOGLU SUBESI
34430 BEYOGLU - ISTANBUL-TÜRKİYE
Önemli Not: Lütfen vize başvuru sahibinin ismini ödeme yaparken açıklama kısmında belirtiniz.

12. Geçerli Oturum izni-Türkiye Cumhuriyeti, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Tacikistan ve Kırgızistan'da geçici süreyle yaşayan üçüncü ülke vatandaşları için

13. Evcil hayvan ile seyahat edenlerin evcil hayvanın uygun bir şekilde aşılarının tam olduğunu gösteren veteriner belgesi olması gerekmektedir. (evcil hayvan pasaportu ve gerekli çip)

14. Başvuru sahibinin en az bir kere şahsen Başkonsolosluk’a gelmesi gerekmektedir. (Başvuru esnasında veya vize alımı esnasında) Gerekli belgeler kargo ile aşağıdaki adrese gönderilebilir. (LÜTFEN PASAPORTUN ASLINI YOLLAMAYINIZ)

HIRVATİSTAN CUMHURİYETİ İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU: Asmalı Mescit Mah. Oteller Sok. No:1 K:2 Tepebaşi Beyoglu, 34420 Istanbul, Turkey (tel – 0090-212-293-54-67).

15. Hırvatistan Cumhuriyeti gümrük mevzuatına göre gümrük memuruna bildirim yapılmadan 10.000 Euro üzerinde nakit paranın ülkeye sokulması veya ülkeden çıkarılması yasaktır.

16. 18 yaşından küçükler için vize başvurusu sadece anne ve babası (Nüfus İdaresi'nden Doğum Kayıt Örneği ile) veya yasal temsilci (yasal temsile dair belge ile) yapılabilir.

ÖNEMLİ NOT:
Hırvatistan Cumhuriyeti’ne seyahatleri süresince aşağıda yazılı GEÇERLİ vize veya oturum izni sahiplerinin Hırvatistan Cumhuriyeti için vize almasına gerek yoktur.

1. Schengen ülkelerinde oturum izni sahipleri veya
2. Schengen uniform vizeleri ( C)
3. Schengen ülkelerinde uzun kalış vizeleri (D)

Yukarıda bahsi geçen vizelerin Hırvatistan Cumhuriyeti’nden çıkış yapılacak tarihten itibaren en az 3 GÜN, oturum izinlerinin ise Hırvatistan Cumhuriyeti’nden çıkış yapılacak tarihten itibaren en az 5 GÜN geçerliliği olması gerekmektedir.


Saygılarımızla

1 yorum:

Hırvatistan vizesi dedi ki...

Verdiginiz bilgiler için teşekürler