Cuma, Temmuz 06, 2012

İsviçre Muhafızları

Papa'nın melekleri


Papa'nın melekleri 

Vatikan'da yaşayan, Papa uğruna ölmeye yeminli İsviçre Muhafızları yarım asırdır görevinin başında. 19-30 yaşlarındaki askerlerin seks yapması yasak.

Vatikan'ı koruma görevinde 500 yılı geride bırakan İsviçre Muhafızları, geçtiğimiz hafta yapılan görkemli bir törenle, Papa 16'ncı Benedict tarafından kutsandı. Vatikan'ı koruyan İsviçre Muhafızları'nın hikâyesi 1505 yılında Papa II. Julius'un, İsviçre'den kendisini koruyacak bir birlik göndermesini talep etmesiyle başlıyor. O tarihte İsviçre askerlerinin ünü tüm Avrupa'da biliniyor. Eylül 1505'te 150 İsviçreli asker, ilk defa Roma'ya giriyor. Ancak İsviçre Muhafızları'nın resmi kuruluşu 22 Ocak 1506 olarak kabul ediliyor. 

DÖRT DİL KONUŞUYORLAR 
İsviçre Muhafızları, geleneksel Rönesans dönemi mavi, turuncu, kırmızı ve sarı kıyafetleriyle dünyanın dört bir köşesinden gelen ziyaretçilerin ilgi odağı. 110 kişilik bu ordu, dünyanın en küçük ordusu. Ancak bu küçük orduya dahil olabilmek hiç kolay değil. İsviçre Muhafızı olabilmek için İsviçre vatandaşı ve Katolik olmak şart. Vatikan'a gelmeden önce İsviçre'de askerlik görevi bitirilmiş olmalı. 19-30 yaş arası, atletik yapılı, en az 1.74 cm. boyunda, lise mezunu olmaları da aranan özellikler arasında. Almanca, İtalyanca, Fransızca ve İngilizce olmak üzere dört dili ana dili gibi konuşuyorlar. 

MAAŞLARI BİN 350 AVRO 

Hizmet süreleri iki ile 25 yıl arasında değişen muhafızlar, iki yıldan sonra görevden ayrılabiliyor. Görev süreleri boyunca Vatikan vatandaşı olan ve Vatikan pasaportu taşıyan askerlerden görev bitiminde bu hakları geri alınıyor. Geride bıraktıkları 500 yıl boyunca Papa'ya hizmet eden İsviçre Muhafızları Papa'nın sorumluluğu altında çalışıyor ve Vatikan tarafından finanse ediliyor. Her muhafız ayda bin 350 avro maaş alıyor. Muhafızların başlıca görevi İtalya'nın başkenti Roma'nın içinde 44 bin metrekarelik bir alana kurulu Vatikan Devleti'ne girişlerin kontrol ve güvenliğini sağlamak. Bir Batılı güvenlik uzmanı, "Onlar sadece İsviçre'den buraya ilginç kostümler giymek için gelen zengin aile çocukları değil. Vatikan dünyanın en sıkı güvenlik sistemi ve uluslararası istihbarat ağına sahip. İsrail'in Mossad'ına rakip olacak kadar iyiler," diyor. 

SEKS YAPMAMAYA YEMİNLİLER 
Bekâr olan muhafızlar göreve başlamadan önce cinsel ilişkiye girmeyeceklerine dair yemin ediyor. Sadece onbaşı rütbesine ulaşanlara evlilik izni veriliyor. Başmuhafız Elmar Maeder bu konuda şunları söylüyor: "Kişisel zevkler, egoizm, tüketicilik bir kenara bırakılmalı. Bunun genç yaşta çok kolay olmadığını biliyorum. Ama askerlerime onların nerede olurlarsa olsunlar, 24 saat boyunca Papa'nın muhafızları olduğunu unutmamaları gerektiğini hatırlatıyorum."

Hiç yorum yok: