Cumartesi, Mart 19, 2011

Ubuntu - İnsanlar için Linux!Ubuntu, Linux çekirdeği etrafında inşa edilmiş tamamen açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Ubuntu topluluğu, Ubuntu Felsefesi'nde yer alan ülküler çerçevesinde bir araya gelmiştir: yazılım ücretsiz olmalı, yazılım araçları insanlar tarafından yerel dillerinde ve bedensel engellerine karşın kullanılabilmeli, ve insanlar yazılımlarını istedikleri şekilde kişiselleştirebilmeli ve değiştirebilmeli. Bu nedenlerle:

    *


                              Ubuntu her zaman ücretsiz olacaktır ve "ticari sürümü" için hiçbir ilave ödeme olmayacaktır; biz en iyi ürünümüzü herkes için aynı Özgür şartlar üzerinden sunuyoruz.
                         
    *

                              Ubuntu, mümkün oldukça çok kişi için kullanışlı olması açısından, özgür yazılım topluluğunun sunması gereken en iyi çevirileri ve erişilebilirlik altyapısını içerir.
                         
    *

                              Ubuntu, düzenli olarak ve önceden bildirilerek yayınlanır; her altı ayda bir yeni yayın çıkarılır. Mevcut kararlı yayını veya mevcut geliştirme yayınını kullanabilirsiniz. Her yayın en az 18 ay desteklenmektedir.
                         
    *

                              Ubuntu, kendisini açık kaynak kodlu yazılım geliştirmenin ilkelerine tamamen adamıştır; bizler, insanları açık kaynak kodlu yazılım kullanma, geliştirme ve bu yolda devam etme noktasında teşvik etmekteyiz.

Ubuntu, insanların birbiri ile ilişkilerine ve bağlılığınına odaklanan, Güney Afrika kökenli etiksel bir ideolojidir. Sözcük Zulu ve Xhosa dillerinden gelmektedir. Ubuntu, geleneksel Afrika kavramı olarak, Güney Afrika'nın yeni cumhuriyetinin kurucu ilkelerinden biri olarak görülür ve bir Afrika Rönesansı fikrine bağlıdır.

Ubuntu ilkesi, basitçe "diğerlerine karşı insanlık" şeklinde çevrilebilir. Başka bir çeviri ise: "Bütün insanlığı birleştiren evrensel paylaşım ilişkisine olan inanç" olabilir.


                   

    "Ubuntuyu benimseyen bir kişi açıktır ve diğerleri için erişilebilirdir, diğerlerini onaylar, diğerlerinin ehil ve iyi olmalarından dolayı kendini tehdit altında hissetmez, çünkü daha büyük bir bütüne ait olduğunu bilmekten kaynaklanan bir özgüveni vardır ve diğerleri aşağılandığında, işkenceye ya da baskıya maruz kaldığında kendisi de alçalır."

               

Başpiskopos Desmond Tutu

Özgür Yazılıma dayanan bir platform olarak Ubuntu işletim sistemi yazılım dünyasına ubuntunun ruhunu taşır.

Ubuntu, kendini tamamen açık kaynak kodlu yazılım geliştirme ilkelerine adamıştır; insanların açık kaynak kodlu yazılım kullanmaları, geliştirmeleri ve bu yazılımları başkalarına aktarmaları teşvik edilmektedir.

"Özgür yazılım", ödeme yapmak zorunda olmadığınız anlamına gelmez (ancak Ubuntu ücretsiz olmaya kararlıdır). Bu, herhangi bir yazılımı istediğiniz şekilde kullanabileceğiniz anlamına gelir: ücretsiz yazılımı oluşturan kodu indirmek, düzeltmek, değiştirmek veya herhangi bir şekilde kullanmak, herkes için mümkün demektir. İdeolojik faydaları yanında, bu özgürlüğün teknik avantajları da vardır: programlar geliştirildiğinde, başkalarının gerçekleştirdiği büyük emeğin üzerine inşa edilebilir. Ücretsiz olmayan yazılımlar geliştirilirken bu durum gerçekleşmeyecektir, onlara sıfırdan başlamak gereklidir. Bu nedenle özgür yazılım geliştirme, hızlı, verimli ve heyecan vericidir!
Linux tabanlı pek çok değişik işletim sistemi vardır: Debian, SuSE, Gentoo, Red Hat ve Mandriva gibi. Ubuntu ise rekabetin güçlü olduğu bir dünyada bir başka yarışmacıdır. O halde Ubuntuyu farklı kılan nedir?

En yaygın tanınan, teknolojik olarak üstün ve iyi desteklenen Debian'ı temel alan Ubuntu, masaüstü ve sunucu bilgisayarlar için güncel ve tutarlı bir dağıtım sağlamayı hedefler. Ubuntu, Debian dağıtımından özenle seçilmiş paketleri içerir ve kolay kurulum ile temiz kaldırmayı mümkün kılan güçlü paket yönetim sistemini kullanır. Kullanışlı olup olmadığı bilinmeyen çeşitlerce yazılım ile gelen diğer birçok dağıtımın aksine Ubuntu, paket listesini önemli ve yüksek kaliteli uygulamaları içerecek şekilde düzenlenmiştir.

Kaliteye odaklanarak, Ubuntu, hem ev, hem de ticari ortamlarda kullanım için uygun, sağlam ve özellik açısından zengin bir bilgi-işlem ortamı oluşturur. Proje, gerekli ince ayrıntılar üzerinde durulması için zaman alır ve her 6 ayda bir yeni versiyon yayınlanır. Ubuntu 32-bit ve 64-bit olarak alınabilir ve çoğu modern bilgisayarlarda çalışabilmektedir. Ubuntu ayrıca Sun UltraSPARC ve Amazon EC2 mimarileri için de kullanılabilir.


Masaüstü, bilgisayarınıza giriş yaptıktan sonra gördüğünüz ve uygulamaları yönetip çalıştırdığınız yerdir. Ubuntu için öntanımlı masaüstü ortamı, önde gelen bir UNIX ve Linux masaüstü yöntecisi ve geliştirme ortamı olan GNOME'dur.

İsteğe bağlı olarak, kendine özgü görünüm ve işleve sahip KDE ve Xfce masaüstü ortamlarını yükleyebilirsiniz. KDE ve Xfce sırasıyla Kubuntu ve Xubuntu projeleri tarafından her biri ayrı olarak bulundurulur. Eğer dilerseniz Ubuntu'nun yalnızca KDE veya yalnızca Xfce sürümünü yükleyebilirsiniz.
Ubuntu'nun son sürümüne nasıl terfi edebilirim?

Ubuntu'nun yeni sürümü her 6 ayda bir yayımlanır; Güncelleme Yöneticisi, yeni bir sürüm indirilebilir olduğunda sizi bilgilendirmelidir. Yeni bir sürümü denetlemek için:

   1.


         

      Yazılım Kaynaklarını açın (Sistem ▸ Yönetim ▸ Yazılım Kaynakları) ve Güncellemeler sekmesini seçin.

         
   2.

         

      Duyuru güncelleme altında, Normal duyurular'ın seçili olduğuna emin olun ve Kapat'a basın.

         
   3.

         

      Güncelleme Yöneticisi'ni açın (Sistem ▸ Yönetim ▸ Güncelleme Yöneticisi), Denetle tuşuna basın ve istenirse parolanızı girin. İndirilebilir güncellemeler listesi için bekleyin.

         
   4.

         

      Yeni bir Ubuntu sürümü kullanılabilir olduğunda, pencerenin üstünde yeni bir dağıtımın duyurulduğunu söyleyen bir kutu görünecek.

         
   5.

         

      Son sürüme yükseltmek için, tüm açık belgelerinizi kaydedin ve Güncelleme Yöneticisi'nde Yükselt tuşuna basın.

         

Yükseltmelerin tamamlanması belli bir zaman alabilir. Her ne kadar bilgisayarınızda fiili olarak hesaplanan kaç paket kurulmuş olduğuna bağlı olsa da genellikle 700MB civarındaki paket indirilmeli ve kurulmalıdır.

Sisteminizi en son Ubuntu sürümüne, sisteminizde birinci ve ikinci en son sürüm yüklüyse yükseltebilirsiniz. Eğer daha eski bir sürüme sahipseniz, sisteminizi önce (sizin sürümünüze en yakın) sıradaki sürüme yükseltiniz. Örnek vermek gerekirse; 7.10 sürümü kullanıcılarının öncelikle sistemlerini 8.04 sürümüne yükseltmeleri, ardından 8.10 sürümüne yükseltemeleri gerekmektedir. LTS (Long Term Support - Uzun Vadeli Destek) sürümleri bu kuralın dışındadır. Önceki LTS sürümü doğrudan en son sürüme yükseltilebilir.
Linux nedir?
The Linux kernel is the heart of the Ubuntu operating system. A kernel is an important part of any operating system, providing the communication bridge between hardware and software.

Linux Çekirdeği Ubuntu işletim sisteminin kalbidir. Çekirdek, yazılım ile donanım arasından iletişim köprüsü sağlayan, bütün işletim sistemlerinin önemli parçalarından biridir.

Linux, 1991 yılında, Linus Torvalds isimli bir Fin öğrenci tarafından hayata getirildi. O zamanlar sadece i386 sistemlerinde çalışmaktaydı ve aslında zamanının yeni i386 mimarisinin avantajlarından yararlanması için bağımsız olarak geliştirilen bir UNIX çekirdeği kopyasıydı.

Günümüzde, dünyanın her köşesindeki insanların yoğun geliştirme çabaları sayesinde, Linux neredeyse tüm çağdaş bilgisayar mimarilerinde çalışmaktadır.

Linux çekirdeğinin teknik olduğu kadar ideolojik olarak da önemi vardır. Özgür yazılm felsefesi ülkülerine inanan ve zamanlarını açık kaynak kodlu teknolojilerin olabildiğince iyi olması için kullanan çok büyük bir topluluk oluşmuştur.

Bu topluluktaki insanlar, Ubuntu gibi girişimlere, İnternet'in gelişimini biçimlendiren standart komitelerine, Mozilla Firefox'u geliştiren Mozilla Vakfı gibi organizasyonlara ve muhtemelen geçmişte yararlandığınız sayısız başka yazılım projelerine hayat vermişlerdir.

Genellikle Linux'la ilişkilendirilen açık kaynak ruhu, toplulukları ortak amaçlar doğrultusunda ilerletmek için hemen her yerdeki yazılımcıları ve kullanıcıları etkilemektedir.
GNU nedir?
GNU Projesi Ocak 1984' te, özgür yazılımdan oluşan:GNU sistemi, tamamen UNIX-tipi bir işletim sistemi geliştirmek amacıyla, Richard Stallman tarafından başlatıldı: Linux çekirdeği kullanan, çeşitli GNU işletim sistemleri geniş ölçüde kullanılmaktadır.

Ubuntu gibi kendisinden türeyen projeler için merkezi bir konumu olan GNU projesi, özgür yazılım felsefesine güçlü bir şekilde bağlıdır. Özgür yazılım kavramının açıklaması şurada yapılmaktadır:Hiç yorum yok: