Cumartesi, Mart 26, 2011

Derler ki Hotel California'nın bir hikayesi varmış

internetten sizin için çaldıklarımız:

Hotel California şarkısını duymayan, bilmeyen var mı? Hakkında yazı yazılmayı belki de en çok bu şarkı hakediyor.
Şarkımız Hotel California 1976 yılında, Eagles'in aynı adlı albümünde çıktı. O tarihlerde Amerikalılar, Vietnam sendromunun yeni yeni farkına varmaktadırlar. 1968'ler bitmişti. Woodstock bitmişti. Ve bir kısım gençlik, masumiyetlerini ve hayallerini Vietnam'da bırakıp hayattaki amaçlarını kaybetmişti. Uyuşturucuya ve alkole sardırmaya başladılar. Hotel California işte tam bu zamanlarda yapılmış bir şarkı. 'Her an bundan kurtulabilirim...' diye bir kararsızlık anında başlanmasını fakat 'zararlarının farkına varıldıktan sonra kurtulmanın imkansız olduğunu' Otel Kaliforniya metaforuyla anlatıyor.

BU sarki gercekten de hala dinlenebilene cok guzel bir sarki olmakla beraber sanilanin aksine bir ask hikayesinden cok aslinda seytan - kilise - uyusturucu -seks uzerine oturtulmustur. soyle ki;
"She's got the Mercedes bends, She's got a lot of pretty, pretty boys" burada bahsedilen kizin bir hayat kadini olmasi soz konusu,

"Welcome to the Hotel California, Such a lovely place" bu tarz kisiler baz alindiginda kotu olarak nitelendirecegimiz yer o turde yasam tarzi olan kisiler icin cok guzeldir.


"So I called up the Captain Please bring me my wine. He said "We haven't had that spirit here since 1969." Seytanin kilisesi 1969 yilinda California'da bulunmustur ve sarap her zaman Hz. isa'nin kanini sembolize etmistir, ve "we haven't had that spirit" ile isa'nin veya tanrinin ruhu sembolize edilmekte ve seytanin yeri oldugu icinorada bulunmadigini belirtmekte.


"Mirrors on the ceiling, Pink champagne on ice." Yine burada da seytanin kilisesindeki olumsuzlugu, fahiseligi, sehveti vb. ifade edilmek istenilmistir.


"And she said 'We are all just prisoners here Of our own device" kizin dedigi gibi orada hepsi hapistir cunku ne zaman ki seytanla bir sozlesme imzalarsan bu iptal edilemez geri donusu olmayan bir yoldur ve o pisligin icine batmislardir.


"Last thing I remember I was running for the door, I had to find the passage back to the place I was before" Burada adam tum o seytani islerin icinde bulunmak istememekte ve cikmaya calismaktadir.


"Relax said the nightman, We are programed to recieve. You can check out any time you like, But you can never leave." Cok gizli orgutlere giris icin insanlari belli bedelleri odemesi veya odemeye hazir olmasi gerekmektedir. Burada soylenen "You can check out any time you like, But you

can never leave" iste bu da Cain'in seytanla yaptigi olumcul sozlesmeyi belirtiyor ve sirrin sonsuza kadar korunmasi soz konusu olan. yani bir defa giris yapildiktan sonra tek cikis yolu olumdur olumden baska o gruptan ayrilmanin mumkun olmadigi vurgulanmistir.

diger yandan yazilan ask hikayeside oldukca guzel be bir cok kisi de sarkinin hikayesinin o oldugunu sanmakta ancak maalesef gercek daha farkli.
 
ŞARKININ GERÇEK HİKAYESİ mi dediniz ?anlatayım tabi!!!

Şarkı yaşanmış bi öyküden esinlenerek oluşturuldu arkadaşlar... gerçek bi aşk hikayesinden ... bu hikayenin sadece başlangıcını ve gelişmesini şarkıya yansıttılar Don Henley ile Glenn Frey.. ama ben size tümünü vereceğim :)
1969 yazında hikayenin kahramanı olan adam uzun bi seyahate çıkar... ve yolu california dan geçerken dinlenmek için hotel california yı bulur... ufak sevimli bir oteldir.. sıcak bi havası vardır... bir odaya yerleştirirler... oteldeki ikinci gününde odasının hemen yanındaki odada kalan kızla tanışır. arkadaş olurlar...birlikte gezmeğe başlarlar.. çok fazla zaman geçmeden birbirlerine aşık olurlar...ve tatili hotel californiada birlikte geçirmeye karar verirler...... çok severler birbirlerini... bütün bir yaz hep beraberdirler...otelin sıcak insanları , sevimliliği sadeliği onları çok etkilemiştir...
unutamayacakları bir yaz yaşarlar , bir sevgi yaşarlar :) .... Yazın bitiminde bi karar vermek zorundalardır ayrılık için.... Ve şöyle derler : Eğer 1 sene sonra birbirimizi unutmaz ve yine bu kadar çok sevecek olursak ,gelecek yazın ilk gününde (tanıştıkları günü kastederek) otel californiada buluşcağız diye sözleşirler.. O zamana kadar birbirlerini hiç aramayacaklardır.
( bu aşk bir yaz aşkımı yoksa gerçek bi aşkmı anlamak için yaparlar bunu) -(eagles hikayenin buıraya kadar olanını yaşadıkları günleri otelin güzelliğini kasabanın sadeliğini anlatr şarkısında genel olarak...)
Tam 1 sene geçmiştir... Adam sözleştikleri gibi 1 sene sonra otelde bluşmak için yola çıkar... tanıştıkları ilk gündür o gün... yol uzundur bitmek bilmez adam için... ve sonunda californiaya varır... otelin oraya gildiğinde kapkara bi bina bulur..otel dün yanmıştır...
sevdiği adamla buluşmak için 1 gün önceden otele gelen kız gece çıkan yangında ölür... adam otele gelirken sevdiği kızla bir ömür yaşamayı , birlikte olmayı düşünürken , onu bir ömür kaybeder :( :(
Gurubun üyeleri hikayeyi duyduğunda çok etkiilenir ve bunun için bişeyler yazmaya karar verirler.. daha sonrada ----- Hotel california----- dediğimiz o muhteşem şarkı çıkar ... yaşanılan aşk hikayesimi daha etkileyiciydi, yoksa o aşka yazılan şarkı mı... İşte bunun kararını veremeyeceğimiz kadar güzel anlatırlar o yazı, eagles hotel california şarkısında.....
Hiç yorum yok: