Perşembe, Şubat 24, 2011

Schengen - Schengen Sevsin Seni Yengen!Türkiye  ile içeriği net olmayan fakat vize  muafiyeti için şart koşulan vize diyaloğunu' yürütmesi için Komisyon'a bugün yetki verilmesi bekleniyor.
Zaman Gazetesi'ndeki habere göre, Avrupa Birliği Türkiye  ile yıllardır yürüttüğü vize müzakerelerinde ne ifade ettiği pek belli olmayan "vize diyaloğunda" anlaştı. Bugün Brüksel'de toplanacak AB Adalet ve İçişleri Bakanları toplantısında, 27 ülkenin Komisyon'a Türkiye  ile vize diyaloğunu müzakere etmesi için yetki vermesi bekleniyor.

Ancak Türkiye sürecin başından beri "vize muafiyetine giden adımlar" için müzakere edilmesi gerektiğinde ısrar ediyor. türkiye,vize muafiyetini temin etmek için AB ile ocak ayı sonunda geri kabul anlaşmasında mutabakata varmıştı.

AB, Hollanda, Almanya, Avusturya, Fransa ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin itirazları üzerine vize muafiyeti konusunda görüş birliğine varamazken, her şekilde yorumlanabilecek "vize diyaloğu" ifadesinde anlaşmış görünüyor. Komisyon ile dönem başkanı Macaristan'ın ortaklaşa koordinasyonu ile bugün bakanların tasdikine sunulması beklenen metinde "göç, hareketlilik ve vize  konularında diyalog" ifadeleri bulunuyor. Toplantıda bu ifadelerin kabul edilmesi durumunda Türkiye'nin beklentilerinden uzak bir metin ortaya çıkmış olacak. Avrupalı diplomatlar Zaman'a yaptıkları açıklamada "vize diyaloğunun" Türkiye'nin talep ettiği "vize muafiyetini" hiçbir şekilde ima etmediğini vurguluyor.

Ankara, kendisini ağır bir yükün altına sokacak olan geri kabul antlaşması karşılığında tedricen vize muafiyeti uygulamasına geçilmesini talep ediyor ve her iki sürecin eşzamanlı olarak başlamasını istiyor. Buna karşılık, itirazcı beş ülke, Türkiye'nin öncelikle geri kabul anlaşmasını imzalamasını ardından da vizeye ilişkin müzakerelere geçilmesini talep ediyor.

Geri kabul anlaşmasıyla öncelikle Türk vatandaşları olmak üzere kendi toprakları üzerinden yasa dışı şekilde AB'ye giriş yapan yüz binlerce göçmenin iadesi gibi ağır bir yükün altına girecek olanTürkiye, vize konusundaki taleplerinin karşılanmaması halinde anlaşmayı yürürlüğe koymayı düşünmüyor.

Bugüne dek Kosova dışındaki tüm aday ve potansiyel aday ülkelerle vizesiz seyahati başlatan AB,vize kolaylığı tanıdığı Rusya, Ukrayna ve Moldova gibi komşularına da vizeleri tamamen kaldırmak için müzakere yürütüyor. AB'nin Gürcistan ile imzaladığı vize kolaylığı anlaşması ise önümüzdeki ay yürürlüğe girecek.

AB ile üyelik müzakereleri donma noktasına gelen Türkiye, bir süredir vize konusunda mutabakata varmak için gerekli adımları atıyordu. Türk yetkililerin Avrupalı muhataplarına "vizesiz Avrupa'nın beş faslın açılmasından daha mühim olduğunu" söylediği kaydediliyor.

XXX
BRÜKSEL/İSTANBUL - Avrupa Birliği'nde Türkye'ye vize konusu masaya yatırılıyor.
AB İçişleri ve Adalet bakanları, bugün toplanarak, Türkiye ile müzakereleri geçen ay tamamlanan geri kabul anlaşmasını görüşecek.Avrupa Komisyonu'yla Türkiye arasında geri kabul anlaşması konusunda anlaşma sağlanmıştı. Ancak Türkiye AB'de kolaylaştırılmış vize konusunda bir mutabakat sağlamaya çalışıyor.Fransa, Almanya, Hollanda Avusturya, Danimarka ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi önce geri kabul anlaşmasının uygulanmasını talep ediyor. Daha sonra kolaylaştırılmış vize konusunda müzakerelere başlanmasını istiyor. Türkiye bu teze şiddetle karşı çıkıyor.Türkiye'ye destek verenler arasında İtalya, Portekiz, İsveç, İngiltere, İspanya, Polonya, Finlandiya gibi ülkeler bulunuyor. Bu ülkeler hem geri kabul anlaşması, hem de vize kolaylığının sağlanmasını istiyor.Edinilen bilgilere göre, AB'ye üye ülkelerin adalet ve içişleri bakanları geri kabul anlaşmasının onaylanmasını isteyecek. Onay sürecinin ardından Avrupa Komisyonu'na Türkiye'yle kolaylaştırılmış vize uygulamasına ilişkin müzakerelerin başlaması için yetki verilmesi öngörülüyor.
MERCAN: ARTIK SIKMAYA BAŞLADIGelişmeleri CNBC-e'de değerlendiren TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan şunları söyledi: "İpe un sermek diye bir atasözümüz var. Mahkemeler vize konusunda karar vermiş. Bazı üye ülkeler karar vermiş ama siyasi irade eksikliği olduğu aşikar. Siyasi irade ortadan kalkmazsa AB ilişkilerini yokuşa süren siyasi zihniyet ortadan kalkmadığı sürece detaylarla fazla uğraşmamak lazım. Türkiye geri kabul anlaşmasını onaylayacak sonra kolaylaştırıcı vize müzakereleri başlayacak. O da 1 yıl sürebilir. Artık sıkmaya başladı desem de yeridir. Türkiye-AB ilişkilerinde pozitif bir siyasi irade yoksa detaylarla da fazla uğraşmayalım. Bir defa bir samimiyet lazım. Bu samimiyeti görmüyorum. Büyük resmi de görmemiz lazım. Avrupalılara anlatmak lazım. Türkiye kolaylaştırıcı vize uygulamasına tabi olsa burada bir iyi niyet görürüm."
Hiç yorum yok: