Salı, Eylül 14, 2010

DunyaKupasinin ardindan 12DevAdama soyle bir bakis BY Levent Ozturk* basketboldaki başarımız muazzam. hepimiz mutlu olduk...
inşallah yakaladığımız bu momentumu devam ettirebiliriz. hatırlarsan 2001 avrupa şampiyonasında da final oynamıştık ama devamı gelmedi. yeniden final oynayabilmek için tam dokuz sene beklememiz gerekti. halbuki elimizde altın bir jenerasyon vardı. hido, memo, kerem daha 22 yaşındaydılar, ayrıca hüseyin ve mirsad gibi yine genç sayılabilicek üst düzey oyunculara sahiptik ama beceremedik. bugünki başarıya sevinelim ama kaybolan 9 senenin hesabını da turgay demirel ve tayfasından soralım.
* guard yetiştirme konusundaki kabızlığımız hakikaten can sıkıcı. aslında oyun kurucu sıkıntımız her zaman vardı. 90'larda orhun ene dışında adam gibi bir oyun kurucumuz yoktu. 2000'leri de kerem ile idare ettik ama gelecek 10 yılda ne yaparız bilemiyorum (ender'le filan olmaz bu işler). gerekirse devşirme bir oyuncu ile bu pozisyondaki sıkıntımızı çözmemiz lazım.
benim asıl anlamadığım 'shooting guard' problemimiz. halbuki 90'larda en zengin bölgemizdi. harun (ray allen düzgünlüğünde bir bileğe sahip, müthiş yetenekli bir şutör-skorerdi. 2000'lerde genç olsa mutlaka nba'e giderdi.), ibo (avrupa'nın en iyi skorerlerinden biriydi) ve efes'le koraç kazanan ufuk sarıca. tamam, ömer iyi bir savumacı ve çok iyi bir takım oyuncusu ama biz basketbolumuzun emekleme dönemlerinde bile 2 numaralı pozisyonda 'büyük skorer'lere alışmış bir seyirciydik.
* uzun konusunda ise gayet iyi bir çekirdeğe sahibiz. ersan, ömer, ve semih. bir de müthiş yetenek enes kanter (2011 draftında ilk 5 içinde seçilmesi bekleniyor. bu sene kentucky'de oynayacak) var.
yalnız o konuda da bazı problemler var:
ersan kendini nba'de biraz kabul ettirdi ama milwaukee bu yaz onun oynadığı pozisyon da dahil bir sürü transfer yaptı. inşallah süreleri düşmez ersan'ın. diğerlerinin durumu ise daha riskli.
ömer chicago'ya semih ise boston'a gidiyor. iki takım da doğu'da zirveyi hedefliyor. normalde, ilk sezonlarında pek de süre alamazlar gibi duruyor ama nba'de her takım sakatlık sorunu yaşıyor bildiğin gibi. bu da yedekler için şans demek. umarım hepsi başarılı olur.
*kevin durant'a dikkat!!!
jordan'ın chicago'da cümle aleme nasıl yapılacağını gösterdiği şeyi, kobe'nin lakers'da şu anda yaptığı şeyi, lebron'un cleveland'dan yapamadan kaçtığı şeyi, bu çocuk oklahoma'da yapacak galiba. oyunu vince carter kadar gösterişli değil ama kobe kadar etkili ve öldürücü. ve henüz 22 yaşında. 
Yazan:Levent Ozturk

Hiç yorum yok: