Salı, Nisan 20, 2010

yeni turk pasaportlari uzerine resmi yazismalar

Sayin Alaç,

Yeni tip pasaportlara geçiş süreci 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren başlayacaktır. Geçiş sürecine ilişkin takvim henüz kesinlik kazanmamıştır. Bununla birlikte, tüm yeni pasaportların sadece Türkiye'den verileceği, dış temsilcilikler tarafından sadece yeni pasaport başvurularının alınarak İçişleri Bakanlığı'na iletileceği ve anılan makam tarafından düzenlenen pasaportların vatandaşlarımıza Başkonsolosluğumuzca gönderileceği kesindir.

Mevcut pasaportlar, son geçerlilik tarihlerine kadar kullanılmaya devam edilecektir. Halen Başkonsolosluğumuzda mevcut eski tip pasaportların uzatılmasına devam edilmektedir, ancak yeni pasaportlara geçiş sürecinde ilerleyen aşamalarda bu uygulamaya son verilecektir (Henüz bu konudaki tarih netleşmemiştir). Sözkonusu durumda, merkezden yeni pasaportlar gelene kadar, vatandaşlarımıza yurtdışında pasaportsuz kalmamaları amacıyla geçici pasaport düzenlenmesi öngörülmektedir.

Yeni pasaportların harç miktarları henüz belirlenmemiştir, ancak sözkonusu pasaportların 10 yıl geçerliliği olacak ve sürelerinin uzatılması sözkonusu olmayacaktır. Yeni pasaportlarda refakat hanesi bulunmayacaktır, her vatandaş için ayrı bir pasaport verilecektir.

Yeni pasaportlara geçiş süreciyle ilgili yeni bilgi alındığında vatandaşlarımıza geniş ölçüde duyurulacaktır.

En iyi dileklerimizle,
TC Milano Başkonsolosluğu
dip not:bu gun roma buyukelciligini aradim ve 5 senelik pasaport uzatmanin ucreti sadece 115 euro!

Hiç yorum yok: