Cuma, Mart 19, 2010

Karl Malone

Draft edildiği sezonun muhteşem oyuncuları arasında arka sıralara düşen Karl Malone, itiraf etmek lazımdır ki, en az sınıfındaki diğer oyuncular kadar başarı sağlamıştır.Louisiana Tech Üniversitesinden mezun olan Malone Utah Jazz tarafından ilk tur 13. sıradan seçilmiştir.
Lige girdiği sezon üstün başarılar yakalayan Malone "Yılın Çaylağı" oylamasında 3. sırada kalmış, "En İyi Çaylak Beşi" arasına girmeyi ise başarmıştır.İşin ilginç tarafı yalnızca NBA'de oynadığı ilk sezonda maç başına 20 sayı-10 ribaund ortalamalarına erişememiştir!
Ligdeki tartışmasız en iyi forvetlerden bir tanesi, belki de şu an birincisi olan, Malone'un özellikleri arasından öne çıkanlar yüksek yüzdeyle isabet sağladığı orta mesafe şutları, içeride ve dışarıda oldukça etkili olan savunması ve çember altındaki hayran olunacak kadar başarılı post hareketleriyle sizi geçip skora ulaşması sıralanabilir.
1997 ve 1999 sezonlarında "En İyi Savunma Beşi" arasına seçilen Malone, sezon bitimlerinde en çok skor üreten oyuncular sıralamasında genelde ilk beşte yer alır.Uzun süredir All-Star olan Malone sekiz maçta da ilk beşte başlamıştır.1999 sezonunda 11.kez NBA'de "Yılın En İyi Beşi" arasına seçilen Malone bu alanda da bir rekor kırmıştır.Toplamda şu ana kadar 13 kez All-Star olan Malone bu kategoride yalnızca 18 kez All-Star olan Kareem Abdul-Jabbar'ın ardında kalmıştır.
Kariyeri boyunca formasını terlettiği Utah Jazz'la adeta adı birlikte anılan Malone'un en büyük hayali bir şampiyonluk yüzüğüdür.NBA'de şu an aktif oyuncular arasında play-off'larda sayı ortalamasında lider durumunda bulunmasına rağmen takımı şu ana kadar finalleri kazanamamıştır.Karl'ın Jazz'ın tüm zamanlarının en çok skor üreten oyuncusu, en çok dakika alan oyuncusu ve ribaund alan oyuncusu olduğunu da hemen belirtelim. NBA'in tüm zamanlarının en skorer oyuncuları listesinde de şu an 2. sırada yer alan Malone yalnızca kariyerine 38,387 sayı sığdırmış olan Kareem Abdul-Jabbar'ın ardındadır.
29 Ocak 2000'de kariyerinin 30,000'nci sayısına ulaşan Karl Malone ayrıca lig tarihinde 25,000 sayı ve 10,000 ribaund barajlarına ulaşan beş oyuncudan birisidir.(Moses Malone, Elvin Hayes, Kareem Abdul-Jabbar ve Wilt Chamberlain)
Hakettiği onuru ise 1996-97 sezonunda MVP olarak almıştır.1999'da tekrar ligin en değerli oyuncusu seçilen Malone ayrıca Rüya Takım 1 ve 3'te de oynayarak ülkesini ulusal takım düzeyinde temsil etme onuruna da erişmiştir. Özel zevklerinin arasında motor kullanmak önemli bir yet tutan Malone Albuquerque'teki Toyota'nın sahibidir.Birçok Harley motoru olan Malone sezon sonlarında bu motorlarıyla uzun yolculuklara çıkmak ve doğa sporlarını favori dinlenme yöntemleri olarak belirtmiştir.
Postacı lakabıyla anılan Malone'un bir diğer dikkat çekici özelliği ise sağlam bünyesidir.Şu ana kadarki kariyerinde sadece 4 maçta forma giyemeyen Malone 1999 sezonunda Utah Jazz'la dört sezonluk bir anlaşma imzalamıştır...

Hiç yorum yok: