Pazartesi, Mart 15, 2010

Julius Erving


bilinen tüm smaç - slum dunk ne var ne yok hepsinin atasıdır.

Büyük yıldızları tanıyan fazla insan yok.Sence Nba ' in en iyi oyuncusu kim diye sorduğumda t-mac,duncan,kobe,garnett. Diye cevap alıyorum.Tamam bunlarda star ama büyüklerimizi unutmayalım. İlk olarak benim en çok sevdiğim oyuncu olan Dr.J anlatarak başlamak istedim.

Julius Erving yani bilinen adıyla dr.j belki de nba ' in bu kadar sevilmesini sağlayan en önemli oyunculardan biri Dr.j . " Aba " ' da oynuyordu. Aba ' daki başarıları onu Nba ' in kapısının açtı.Nba ' e transfer olduğunda yer yerinden oynadı.Çünkü Dr.j nba tarihinin o güne kadar gördüğü en iyi yükselen basketbolcuydu. Havada 4-5 saniye asılı kalıyordu.yer çekimi kuralını adeta ezip geçiyordu.Herkes bu oyuncuyunun kim olduğunu anlamayadı.Muhteşem afrosuyla dikkatleri bir anda üzerine çekti.Koşarken afrosu ondan daha önde gidiyordu.bir anda yükseliyor ve seyircileri çoşturuyordu ve seyirciler "fo', fo', fo!" diye bağrıyordu. Yani "Vur! Vur! Vur!" ya da "Çak! Çak çak!" . 82-83 sezonunda Jabbarlı lakers ' ı 4-0 devirip şampiyonlu yaşadı.Böylece şunu kanıtladı ; " yukarda tanrıydı ,aşağıda doktor ".

Bu arada Jordan ' ın çok sevilmesine biraz da katkı Dr.j ' den geldi.örneğin ; serbest atış çizgisinden potaya ilk uçan Dr.j ' di.Sonra buna benzer hareketleri yapan Jordan oldu ve herkes şunu düşündü ; Dr.j ' den sonra nba ' deki en iyi potaya uçan adam Jordan ...............

Hiç yorum yok: