Salı, Haziran 09, 2009

adidas

Adidas, dünyanın en büyük spor eşyası üreticilerindendir. Adını kurucusu Adolf (Adi) Dassler'den almıştır. Adolf Dassler, 1920'lerde Nürnberg yakınlarındaki Herzogenaurach şehrinde daha sonra Puma AG'nın kurucusu olan ortağı ve kardeşi Rudolph Dassler ile ayakkabı üretmeye başlamıştır. 2005 yılında 3,1 milyar Euro'ya İngiliz rakibi Reebok'ı satın alır. 2006 yılı içinde NBA ile resmî forma ve aksesuar üretimi için anlaşma imzalar.
Şirketin ürettiği malzemelerde genelde, aynı renkte üç paralel çizgi kullanılır. Bu motif, şirket logolarında da vardır. Adidas parfüm ve kişisel bakım ürünleri
Coty, Inc. tarafından lisansla üretilmektedir.

Adolf Dassler, I.Dünya Savaşı'ndan dönüşünden sonra onun annesinin mutfağında kendi spor ayakkabılarını üretmeye başladı. 1924'te, (Rudi) Dassler'in, (Dassler Kardeşler Ayakkabı Fabrikası) Gebrüder Dassler Schuhfabrik olan ve iyi iş yapam onun kardeşi Rudolf'a katıldığı II.Dünya Savaşı'ndan önce ayakkabıların 200,000 çiftini satmıştır.
Yine de erkek kardeşler, iyi anlaşarak 1948'de Rudi
Puma'yı, Adi ise Adidas'ı oluşturmuşlardır.
Şirket resmen, adidas AG olarak (adidas küçük yazı ile)
18 Ağustos 1949'da kaydettirildi

Tapie konusu [değiştir]
Bir sıkıntı döneminden sonra,
1987'de Adolf Dassler'in oğlu Horst Dassler'in ölümünden sonra, şirket Fransız sanayici Bernard Tapie tarafından 1989'da 1.6 milyar dolar'a (Şimdi € 243.918 milyon) satın alındı.
Tapie, iflas eden şirketleri kurtarmanın ünlü bir uzmanı olduğu için, bu onun servetini inşa ettiği bir zamandır. Tapie Asya'ya üretimi dışarıdan yapmayı kararlaştırdı. Bu terfi için Madonna'yı işe aldı.
Şubat 1993'de Crédit Lyonnais, Robert Louis Dreyfus'a Adidas'ı sattı.
Şirketin yeni
CEO'su Robert Louis Dreyfus oldu. O ise Olympique de Marseille futbol takımının başkanıdır. Tapie 1993'e kadar takımın sahibi olmuştur.
Tapie, 1994'te kişisel iflasını dosyaladı. Tapie'nin aynı zamanda bir kaç davası daha vardı bunların en önemlisi de futbol kulübünde olan rüşvet olayıydı. 1997'de 18 ay hapis cezası aldı ve Paris, La Santé hapishanesinde 6 ay boyunca yattı.
2005'te Fransız mahkemeler Tapie'ye € 135 milyon tazminat verdi (Yaklaşık 886 milyon Frank).


Adidas'ın ana ürün gruplarından biri futbol'dur. Futbol ayakkabıları, formalar ve bir çok futbol ekipmanı üretmektedirler. Ürünleri bir çok profesyönel futbol takımı tarafından kullanılmaktadır. Major League Soccer'deki tüm takımlara spor giyim malzemeleri ve diğer futbol ekipmanlarını sağlar. Adidas, uluslararası futbol takımlarının spor eşyası tedariğinde büyük bir rol oynar. Güncel örnekler, Fransa, Almanya, Yunanistan, Romanya, Arjantin, İspanya, Meksika, Japonya, Rusya ve Nijerya'dır. Şirket aynı zamanda ayakkabı alanında bir yenilikçi oldu. Örnek olarak Copa Mundial veri
Control 10 olarak değiştirildi), Supernova Cushion 7 veebilir. Bu ayakkabı yaklaşık 40 yıldır sert ve kuru zemindeki maçlarda kullanılmaktadır. Futbol ayakkabılarına örnek olarak
Predator, F50, Fevernova ve daha bir çok ürün örnek verilebilir. Bunların haricinde bir çok Dünya Kupası ve büyük futbol organizasyonları için ürünler üretmiştir.

Hiç yorum yok: