Pazar, Nisan 26, 2009

Gemi Adamı nasıl olunur ve Liman Cüzdanı nasıl alınır???

gemi adamı olmaya karar verdiniz ve ne yapacağınızı bilmiyorsunuz.sakın endişeye kapılmayın.işlemler çok basit.evvela bulunduğunuz yerde liman başkanlığı varmı yokmu onu araştırın.eğer bir sahil şehrinde yaşıyorsanız (mersin-trabzon gibi) mutlaka liman başkanlığı da vardır yaşadığınız yerde.en basitinden telefon rehberinden şehirdeki kamu kurumlarının telefon listesine bakarak liman başkanlığına ulaşabilirsiniz.şayet ilçede veya iç kesimlerde bir yerde yaşıyorsanız ve liman başkanlığınız yoksa size en yakın liman başkanlığını arayabilirsiniz...
Gemi adamı cüzdanını ( sea man book - liman cüzdanı ) almanız için evvela kursa yazılmanız gerekecektir.yaklaşık bir ay sürer gemi adamı belgenizi almanız.ve 700 lira civarında bir masrafınızda olabilir.kurs 3-4 hafta surer.temel bilgileri alırsınız .denizcilik terminolojisi vs.derken basit bir sınav olursunuz.bu sınava giripde kazanamayan olmamıştır bunuda endişe etmeyiniz.daha sonra silici-kamarot veya miço rütbelerini alarak liman cuzdanınıza sahip olursunuz.misal miço iseniz bir sene falan gemilerde çalışırsanız '' gemici'' unvanına terfi edersiniz.ilerleyen senelnerde ise ''usta gemici '' şeklinde devam eder.yani nasıl askerdeki ilk rutbe er dir.sized ilk basamaktan başlayacaksınız.şimdi sizlere bazı yararlı adresler veriyorum.bu sayfaları dikkatlice okuyunuz ve size yarayacak bilgilerini alınız.

http://www.gemipersoneli.com/bilgibank/gacislem.asp

http://www.denizciyiz.com/forums/index.php?showtopic=5300&view=getlastpost

http://www.denizhaber.com/HABER/7899/1/Yeni-yeterlik-belgeleri-tanitildi.html

http://www.denizcilik.gov.tr/tr/

1 yorum:

Uçan Tūrk dedi ki...

Öncelikle zaman ayırıp bu bilgileri bizimle paylaştığın için teşekkürler. Bende işsizlikten bunalan tayfadanım ve gördüğüm kadarı ile en çok işçi arayan sektörlerden biri gemicilik. Ancak internetteki yorumlara baktığımda insanların tecrübelerinden yola çıkarak kolay iş bulunmadığı yazılmış. Bu doğrumudur? Bu konuda yazabileceklerin varmı?